Rýma patří mezi velmi běžné akutní zdravotní obtíže, které nás velmi často postihují. Postihuje především nosní sliznici a způsobují ji viry, které se objevují ve vzduchu, do něhož se dostanou během smrkání a kýchání. Dochází při ní ke zduření nosní sliznice, které následně způsobuje omezenou průchodnost nosu. Mezi první příznaky rýmy patří svědění a dráždění v dutině nosní, jež nás nutí ke kýchání.
Obsah
Můžeme rýmě předcházet?
Nejdůležitější prevence je vyhýbat se lidem, kteří již rýmu mají. Mezi další důležitá pravidla patří důsledná hygiena, především mytí rukou, časté větrání a podpora imunitního systému. Důležité je, abychom jej neoslabovali zbytečnými, škodlivými návyky, mezi něž patří kouření a alkohol. Velmi důležitá je i správná životospráva.
Bylinkami proti rýmě
Mezi osvědčené recepty, které pomáhají bojovat proti rýmě, patří bylinné čaje.
Heřmánek
Heřmánek nabízí protizánětlivé účinky, které ještě můžete zvýšit tím, že jej, po mírném vychladnutí, osladíte medem. Silný heřmánkový výluh lze použít i pro inhalaci. Výpary z heřmánku pomáhají uvolnit dutiny. Pokud máte odřený nos, můžete jej potřít heřmánkovým olejem, který si snadno připravíte i doma. Na jeho výrobu postačí kvalitní olej (olivový, mandlový), do něhož naložíte, na 14 dnů, květy heřmánku a necháte ustát v temnu.
Černý bez
Černý bez je bylinka velmi všestranná a s rýmou si nejlépe poradí ve formě čaje, který si můžete připravit jak z květů, tak i z plodů. Čaj dochutíte medem klasickým či pampeliškovým.
Medvědí česnek
Ucpaný nos pomůže uvolnit tinktura z medvědího česneku. Medvědí česnek je skvělé přírodní antibiotikum a antioxidant a také bohatý zdroj vitamínu C.
Máta
Tuto bylinku lze použít ve formě čaje nebo můžete mátu inhalovat.
Další bylinné odvary pro inhalaci
Pro inhalaci proti rýmě je vhodná celá řada bylin. Mohou být jak čerstvé, tak i sušené. Vyzkoušet můžete majoránku, dobromysl, fenykl nebo anýz.
Léčba rýmy – babské rady
Skeptici tvrdí, že s léky trvá rýma týden a bez nich sedm dnů. V prvních dnech pomáhá horká koupel nohou a horké bylinné čaje. Na ucpaný nos je dobrý aromatický olej z tea tree, eukalyptu, máty nebo citron. Na kapesník nakapeme trochu některého jmenovaného oleje nebo alpy a pravidelně inhalujeme.