Nemoc začíná v důsledku běžného nachlazení rýmou a škrábáním v krku. Vyskytuje se po celý rok s maximem v podzimních a jarních měsících. Bývá doprovázena zvýšenými teplotami a dýchacími potížemi (kašlem).
Pro učinný nálev proti zánětu průdušek nebo-li bronchitidě smíchejte stejné díly podbělu (Tussilago farfara), jablečníku (Marrubium vulgare) a anýzu (Pimpinella anisum). Více také na stránce Kašel.
Tulsi nebo Bazalka posvátná (Ocimumu sanctum) má svůj původ v Indii. Kromě náboženského významu má také důležitý medicínský význam, používá se především v ajurvédské léčbě. Tulsi se považuje za „královnu bylin“. Pravidelné užívání této byliny napomáhá tělu efektivně bojovat s infekcemi. V Indii byla zasvěcena bohu Krišnovi a ochraňovala před smrtí, nemocemi a neštěstím. V Ájurvéda je často bylinkou první a poslední volby. V posledních letech dochází ke zvyšování zájmu o pozitivní účinky Tulsi na zdraví.
Účinky Tulsi:
Při podezření na bakteriální infekci je nutná návštěva lékaře, který zvolí vhodné antibiotikum. U těžkého průběhu je možná i terapie kortikoidy, popř. kyslíkem. Nezbytné je vyšetření lékařem, v závažnějších případech, a to zejména u kojenců, je nutná hospitalizace.
Pří závažných potížích s dýcháním je možno terapii doplnit o bronchodilatační léky, které rozšiřují a uvolňují dýchací cesty.
Platí obecné zásady léčby akutního onemocnění dýchacích cest. Zvýšenou teplotu (nad 38 °C) léčíme antipyretiky, tzn. léky, které snižují zvýšenou tělesnou teplotu (viz. kapitola teplota) a klidem na lůžku. U vlhkého produktivního kašle podáváme mukolytika a expektorancia, která se používají k usnadnění odkašlávání a zlepšení vykašlávání. Jejich účinek spočívá ve snižování viskozity hlenu (hlen je řidší, obsahuje více vody), proto vždy dbáme na pitný režim a zvlhčení vzduchu. Tyto léky lze dostat i bez lékařského předpisu a jejich úhrada ze zdravotního pojištění je minimalizována.
Používají se potravinové doplňky a přírodní produkty jako podpůrná terapie při a na zvýšení imunity. Prokrvující masti a krémy, které působí jako prohřívací zábal. V nich obsažené silice účinkují na podrážděnou a zduřelou sliznici dýchacích cest (usnadňují dýchání, tlumí kašel a uvolňují ucpaný nos). Dále pastilky na cucání s obsahem lokálních antiseptik, přírodních silic usnadňujících odkašlávání, také sirupy a čaje s obsahem bylin (jitrocele, mateřídoušky, anýzu, fenyklu, lipového květu, lékořice a dalších, které usnadňují odkašlávání a chrání dýchací cesty). Potravinové doplňky obsahující vitamín C a E, beta karoten a produkty s obsahem echinacey (třapatky nachové) pro zvýšení celkové obranyschopnosti organismu a posílení imunitního systému. Pomocí aromaterapie a inhalací éterických olejů (eukalyptový, popř. čajovníkový) lze usnadnit dýchání.