Šalvěj lékařská (Salvia officinalis Purpurea) je činným prostředkem na léčení bolavého krku. Je antiseptická a hojí záněty úst, krku a mandlí. Pijte 125 ml nálevu čtyřikrát denně a kloktejte jím tak často, jak je třeba. Nepijte v těhotenství, může způsobit potrat!
Antibakteriální vlastnosti citronu, dalšího populárního léčiva, se zvýší, přidáte-li do nálevu antiseptikum, jako je např blahovičník nebo-li eukalyptus (Eucalyptus globulus) a med.
Tymián (Thymus vulgaris) má silné dezinfekční vlastnosti a výborné kloktadlo pro bolavý krk, zánět hrtanu a angínu. Kloktejte standardním čajem ze semínka pískavice řeckého sena, řepíku (Agrimonia eupatoria), černohlávku obecného (Prunella vulgaris) či odvarem z kořene hadího kořene většího (Bistorta major) při bolení v krku, zánět úst či jazyka a zánět hrtanu, či nálevu z papriky (cayenského pepře) proti laryngitidě – viz recept
Protizánětlivé a antiseptické vlastnosti heřmánku (Chamomilla recutita) využijte kloktadlo při bolení v krku a infekcích v ústech, jako je například zánět dásní.
Používejte dvojitého odvaru z květů. Mentol v mátě peprné (Mentha piperita) způsobuje, že je příjemně antiseptická.
Bolavý krk uklinděte zábalem z horkého obkladu ze šalvěje (Salvia officinalis) či tymiánnu (Thymus vulgaris), udržujte jej teplý a převažte šátkem. Při bolení v krku je rovněž dobré žvýkat lékořicový kořen (Glycyrrhiza glabra).
Zábal na krk se používá při nachlazení, suchém dráždivém kašli, nebo angíně. Lze jej také využít při akutních nebo chronických zánětech nosu, jícnu a nosních dutin. Je dobré jej aplikovat už při prvotních náznacích nemoci, kdy zabrání dalšímu rozšíření infekce.
Výrobek se skládá ze tří vrstev: