Bylinky

Tipy na využití rakytníku pro zdraví

Obliba rakytníku řešetlákového u nás rychle stoupá. Ačkoliv je jeho pěstování hodně rozšířené v Evropě a Asii, v Česku se pěstuje zejména jako okrasná rostlina. Plody tohoto velkého keře mají velmi příznivé účinky na zdraví díky velkému množství vitamínů a jiných, zdraví prospěšných, látek. Rakytníkový olej nebo sirup jsou skvělými pomocníky v boji s mnoha neduhy a zdravotními potížemi.

Zdravé složky rakytníku

Plody rakytníku obsahují až desetkrát více vitamínu C než citrony nebo pomeranče, proto vám rakytník pomůže v boji s nachlazením a chřipkou a posílí váš imunitní systém. Několik druhů vitamínu skupiny B, které jsou součástí rakytníku pozitivně ovlivňují vaši centrální nervovou soustavu. Tento vliv ocení zejména nastávající maminky, které by ve svém stavu, měly rakytník zařadit do svého jídelníčku. Příznivě ovlivňuje růst miminka a jeho zdravý vývoj. Odborníci stále více varují před alarmujícím nedostatkem vitamínu D, zejména u dětí. Vitamín D je důležitý při dětském růstu a jeho nedostatek způsobuje problémy s kostmi. Rakytník obsahuje nejen vitamín D, ale také vitamín K, důležitý pro správnou krevní srážlivost. Rakytník je skvělým přírodním antioxidantem, proto si vyrobte skvělý sirup, který vám bude zaručeně chutnat.

Rakytníkový sirup

Výroba rakytníkového sirupu je velice snadná. Rozmixujte plody rakytníku a přeceďte – slupku nevyhazujte, budou se vám hodit k výrobě rakytníkové oleje nebo čaje – Přecezenou šťávu dejte vařit, ale neuvádějte do bodu varu a smíchejte s cukrem podle chuti. Po rozpuštění cukru sirup nechte vychladnout.

Rakytníkový sirup si můžete samozřejmě také zakoupit. Doporučujeme Rakytníkový sirup TOPVET – pomáhá chránit před oxidačním stresem, posiluje přirozenou obranyschopnost organismu. Podporuje normální funkci imunitního, kardiovaskulárního a trávicího systému. Navozuje stav klidu, snižuje úzkost.

Složení: invertní fruktózový sirup, Rakytník řešetlákový (Hippophae Rhamnoides) zahuštěný vodný extrakt – 10 % sušiny, vitamín C (kyselina L-askorbová)

Koupit

 

Rakytníková marmeláda

Podušené plody rakytníku rozmixujte a propasírujte. Do ohřáté šťávy vmixujte želírovací prostředek, cukr a kyselinu citronovou. Nechte vařit přibližně 3 – 5 minut. Pěnu, která se vytvoří na povrchu, odstraňte. Nechte trochu vychladnout a pokud bude směs tuhnout, začněte plnit sklenice.

 

BIO Rakytníková BIO šťáva Allnature

Šťávu z rakytníku je možné ředit nebo podle chuti přidávat do čaje, pití, tvarohu, jogurtu i do různých domácích dezertů a koktejlů. Užívat ji ale můžete i samostatně po lžičkách nebo lžících. Je určena pro široký okruh uživatelů, kteří ji mohou využívat jako doplněk pestré stravy. Kombinace vitaminů a dalších účinných látek má skvělé účinky na lidský organismus, ocení ji zejména senioři, sportovci, vegetariáni nebo dospívající mládež a na lahodné šťávě si pochutnají i děti.

Složení: Bio šťáva z rakytníku je vyrobena z ekologicky pěstovaných plodů, které neobsahují umělá hnojiva, herbicidy, pesticidy ani jiné chemické prostředky. Šťáva je velmi kvalitní a vyhovuje přísným normám pro bio výrobky.

Koupit

 

Rakytníkový prášek

Rakytníkové plody pomalu usušíme a potom je pomeleme nebo rozmixujeme nadrobno. Vzniklý prášek skladujeme v dobře uzavřené tmavé skleněné nádobě. Každý den užíváme na špičku kulatého nože prášku, který zapijeme 2 dl vlažné vody.

Rakytníkový prášek vzniká zmrazením celých bobulí a pomletím na jemný prášek. Toto zpracování umožňuje získávat jak šťávu, tak olej. Prášek není zcela ve vodě rozpustný. Je pro něj typická mírně nakyslá chuť. Hodí se proto do džusů, smoothie, kaší a dezertů.

Koupit  

Rakytníkové víno

Nefiltrované rakytníkové víno je sladké s výrazným aroma rakytníku. Samotný rakytník prošel mrazem před kvašením a právě toto přispělo k vyšší cukernatosti.

 

Elixír z Rakytníku

Sytě oranžové plody rakytníku se macerovaly v lihu a zachovaly si maximum vitamínů a minerálů. Už naši předkové věřili, že drobné bobule pomáhají posilovat imunitu a bojovat proti stresu. Likér z nich je příjemně nakyslý a svěží. Když to zdraví z Vizovic navíc trochu naředíte tonikem, nikdo se na vás zlobit nebude. Vaše chuťové buňky to rozhodně ocení.

Koupit

 

Případně si můžete vybrat jiný bylinný likér v naší sekci likérů.

 

bylinkaren

Recent Posts

Bylinky na podporu zažívání

Dnes si představíme bylinky, které se od pradávna používali na výrobu bylinných lektvarů pro podporu…

4 roky ago

Bylinky pro výrobu domácí kosmetiky

Kosmetiku používá každý z nás, někdo si ji kupuje, jiný si ji vyrábí doma. U…

6 roky ago

Bylinky vhodné do salátů

Mnoho lidí pěstuje nebo sbírá bylinky pro jejich nesporné léčivé účinky. Ovšem to není jediný…

6 roky ago

Bylinky a bylinné soli pro zahřívací koupele

Komu z nás by se nelíbila, po náročném dni, relaxace v podobě příjemné a voňavé…

6 roky ago

Bylinky pro zimní péči o pleť

V zimním období je ve vzduchu malá vlhkost. Tato skutečnost má negativní vliv na naši…

6 roky ago

Jaké koření si můžete vypěstovat za oknem?

Aromatické bylinky skvěle dochutí téměř všechny pokrmy. Na každé jídlo se najde vhodná bylinka, která…

6 roky ago