Velká většina bylin se dá pěstovat v květináčích, takže lidé ve městech s balkony, střešními zahradami či venkovními parapety se z nich mohou těšit. Byliny v květináčích vypadají příjemně ve skupinách a mají prospěch z mikroklimatu, která toto seskupení vytváří. Přednosti květináčů spočívají v tom, že je můžete přemisťovat na slunce, měnit uspořádání, aby tvořili dominantu nebo překlenuly sezonní mezery. Rostliny lze snadno ošetřovat.
Před umístění květináčů na balkon či střešní zahradu zkontrolujte stabilitu stavby. Protože vlhká půda může být velmi těžká. Je nutno rovněž vzít v úvahu vliv větru a možnost odvodnění. Malé květináče může snadno převrátit vítr a bylinky s měkkými listy budou trpět silnými větry. Přečte si jak vybrat ideální květináč.
Všechny květináče potřebují mít drenážní otvory a na jejich dno je potřeba dát vrstvu štěrku, perlitu či hliněné střepy, aby se zabránilo přemokření zeminy. Pro co nejlepší výběr vhodných nádob a velikost květináčů – jsme pro vás připavili stránku: Květináče na bylinky.
Nádoby naplňte dobrým substrátem pro květináče. Můžete v něm převažovat buď rašelina či standardní zemina. Rašelinová směs je velice lehká, když se nechá vyschnout. Když se to stane, pomořte květináč do vody těsně pod okraj a nechte nasáknout několik hodin. Pro velké rostliny je vhodnější substrát s převažující částí zahradnické zeminy.
Tradiční hrnkovou směs lze připravit ze sedmi dílů písčitohlinité půdy, tří dílů rašeliny a dvou dílů šotoliny nebo ostrého písku s příměsí dobře vyzrálého kompostu či kostivalovými listy (smíchanými s rašelinou v předchozí sezóně, aby měli čas se rozložit a uvolnit živiny). Pro středozemní byliny je vhodnější větší díl štěrku nebo zahradnického písku ve směsi asi šesti dílů písčitohlinité půdy a tří dílů písku. Nepoužívejte maltový nebo štukový písek, protože má oblejší povrch a zhoršuje propustnost. Většina zahradnických knih doporučuje použít pro hrnkové směsi sterilizovanou písčitohlinitou půdu.
Sterilizace je však časově náročný proces. Já používám organicky obohacenou zahradní písčitohlinitou nesterilizovanou hrnkovou směs a ačkoli v ní klíčí plevel, za deset let se mi nestalo, že by rostliny získaly nějakou chorobu procházející z půdy. Může to být i díky tomu, že každou směs uchovávám volně ve vzduchu, ne uloženou v igelity, což napomáhá vývoji houbových spor, a také proto, že byliny přispívají k ozdravení půdy.
K vytvoření zásaditého prostředí, což mají rostliny rád, smíchejte každým rokem vápno s hrnkovým substrátem – 5 ml vápna do 11,5 cm širokého květináče. Vrstva dřevěného uhlí blízko dna půdy (asi 15 ml do 11,5 cm širokého květináče) pomůže udržet půdu svěží absorbováním odpadních látek.
Květináče můžete dát na začátku léta ven nebo je zapustit do země. Rostliny zvykejte na slunce postupně. Listy sestřihujte nebo trhejte tak často, abyste podpořili další keřovitým růst. Za chladného počasí a jakmile se objeví nebezpečí mrazíků, přeneste rostliny dovnitř.