Home | Bylinky | Třezalka | Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná (Hypericum perforatum) je známým představitelem rodu třezalka. Je to vytrvalá bylina se zlatožlutými květy v bohatých květenstvích. Je rozšířena v Evropě, Asii a severní Africe. V České republice roste zejména na výslunných stanovištích nižších a středních poloh.
Třezalka tečkovaná je významná léčivá rostlina. V současné medicíně je využívána zejména při léčení deprese a úzkosti a také pro její antivirotické účinky. Hlavními účinnými látkami jsou hypericin a hyperforin.
Používají se mnoho lidových názvů: Bylina sv. Jana, čarovník, krevníček, prostřelenec, svatojánská bylina.
Kneipp® Třezalka je vhodná při zvýšené únavě, psychickém vyčerpání, dlouhodobém stresu, ale i úzkostných stavech nebo klimakterických potížích.
Kneipp® Třezalka
– pomáhá během období zvýšeného stresu
– působí proti duševní únavě
– vhodný doplněk stravy při odvykacích kúrách
Je prokázáno, že některé látky třezalky přispívají ke zvýšení hladiny důležitých neuromediátorů (serotoninu, noradrenalinu a dopaminu) v mozku. Tak působí zejména hypericin, pseudohypericin a flavonoidy. Existují farmakologické i klinické studie, které tyto účinky prokazují. Také bylo studováno působení třezalky proti úzkosti a účinky na zlepšení paměti. Tradiční je její podání na zmírnění lehkých žaludečních obtíží.
Koupit
Třezalka tečkovaná je statná, vytrvalá, lysá bylina dorůstající obvykle výšky 20 až 60 cm. Lodyha je přímá nebo vystoupavá, většinou nevětvená, se 2 vystouplými podélnými lištami, jednoletá, v průběhu sezóny poněkud dřevnatějící. U báze stonku bývají lišty někdy nezřetelné. Listy jsou podlouhlé, vejčité nebo kopinaté, přisedlé nebo krátce řapíkaté, 15 až 35 mm dlouhé a 5 až 15 mm široké. Čepel listů je celokrajná, na okraji slabě až silně podvinutá, na ploše tečkovaná siličnými nádržkami a tmavými žlázkami. Proti světlu prosvítají jen hlavní žilky, zatímco drobnější žilky jsou nezřetelné.
Květenství jsou bohatá, poměrně volně uspořádaná. Květy mají průměr 15 až 30 cm. Koruna je zlatožlutá, složená z 5 výrazně nesouměrných, na jedné straně zubatých korunních lístků o délce 8 až 18 mm. Tyčinek je asi 50. Na vrcholu semeníku jsou 3 volné čnělky, asi 2x delší než semeník. Plodem je vejcovitá, přehrádkosečná tobolka obsahující mnoho hnědých až černých, drobných, jen asi 1 mm dlouhých semen.
Obsahové látky třezalky
V třezalce tečkované bylo zjištěno více než 150 různých látek, z nichž řada má prokazatelný biologický účinek. Z medicínského hlediska nejvýznamnější obsahové látky náležejí mezi naftodiantrony (hypericin, pseudohypericin), floroglucinoly (hyperforin, adhyperforin) a flavonoidy. Dále jsou obsaženy xanthony, třísloviny, procyanidiny, fenolické sloučeniny, deriváty antrachinonu, esenciální oleje aj.
Třezalkový olej
Třezalkový olej (Oleum Hyperici) je tradiční medicínská podoba třezalky. Je používán k domácímu léčení spálenin, drobných zranění a různých kožních neduhů, vnitřně pak při potížích s trávením (dyspepsie). Při přípravě v domácích podmínkách se čerstvé třezalkové květy napěchují do zavařovací sklenice a zalijí olejem. Většinou se doporučuje olej olivový, občas je používán i lněný nebo kvalitní slunečnicový. Sklenice se uzavře a postaví na několik týdnů na slunce. Po vylouhování se olej zcedí. Uchovává se v uzavřené tmavé nádobě. Trvanlivost je minimálně jeden rok. Ve veterinární péči se používá buď tekuté podobě nebo ve formě masti. Aplikuje se zevně při zánětech vemene, na záněty, ekzémy, dermatózy ap.
Třezalkový olej přispívá k fyzické a psychické rovnováze, optimálnímu odpočinku a uvolnění, podporuje dobrý spánek.
Olej s účinnými látkami z třezalky přispívá k psychické rovnováze, k optimální relaxaci a dobré náladě, podporuje dobrý spánek. Příznivě ovlivňuje psychický i fyzický stav a základní tělní funkce, má tonizační účinky. Podporuje imunitu, udržování normálního stavu srdce a cév. Stimuluje mentální aktivitu, posiluje adaptaci organismu v extrémních a stresových situacích. Obsahuje látky podporující pocení a pročištění těla. Povzbuzuje trávení, tvorbu a vylučování žluči, funkci střevního traktu. Zklidňuje při podráždění v krku, usnadňuje dýchání. Pomáhá udržovat kvalitu a svěží vzhled pokožky.
Působením slunečního světla při maceraci dochází k rozkladu hypericinu na rozkladné produkty, které dávají výslednému produktu červené zbarvení a jsou na rozdíl od hypericinu rozpustné v oleji. Čerstvý olej obsahuje účinnou látku hyperforin, její obsah však při uskladnění vlivem oxidace rychle klesá.