Home | Bylinky | Světlík lékařský
Světlík lékařský (Euphrasia officinalis, též Euphrasia rostkoviana) je dvouděložná, jednoletá, žláznatě chlupatá rostlina patřící do čeledi zárazovité (Orobanchaceae). Původně byl rod Euphrasia zařazen do čeledi krtičníkovité. Lidově se nazývá Ambrožka.
Tato poloparazitická rostlina je hojně využívána v lidovém léčitelství a homeopatii a to zejména při léčbě očních onemocnění jako je zánět víček a spojivek způsobených katary, při únavě očí a zánětech sliznice horních cest dýchacích.
Světlík lékařský se vyskytuje téměř v celé Evropě, na jihu Evropy je výskyt vzácnější. Preferuje slabě kyselé stanoviště, s písčitou, středně výživnou a vlhčí půdou. Najdeme je tedy obvykle na stanovištích jako jsou louky, pastviny a rašeliniště.
Užívaná část světlíku lékařského je nať (Herba eupharsiae). Obsahuje iridoidní glykosidy jako aucubin, euphrosid a catalpol, tříslovina typu gallotaninu, ligany, silici, flavonoidy, fenolkarbonové kyseliny, vitamín C, provitamín A a nepatrně i étherické oleje. Díky těmto látkám má lehce nahořklou chuť.
Sušená droga světlíku se používá na kašel a chrapot, zejména však na záněty spojivek a proti přílišné únavě očí způsobenou přílišným přetěžováním. Vnitřní užití ve formě čaje je neškodné, avšak k zevnímu použití se nedoporučuje. Zejména domácí přípravě obkladů a omývání ran je lepší se vyhýbat z důvodů choroboplodných zárodků ve vodě a je zde lepší použít průmyslově vyráběné sterilní přípravky. Jiný zdroj však užívání k obkladům doporučuje. Nejčastěji se při očních potížích používá jako nálev, při trávicích a dýchacích potížích pak jako tablety.