Rozmarýn lékařský

Home | Bylinky | Rozmarýn lékařský

Rozmarýn lékařský nazývaný též rozmarýna lékařská (Rosmarinus officinalis) nebo také mořská rosa, zaujímá zvláštní místo ve spektru voňavých bylin letní bylinářské zahrady. Provázel ji pověst, že bystří paměť, stala se znamením věrnosti milenců, některé nevěsty dokonce nosily rozmarýnové věnce bohatě pozlacené a svázané hedvábnými stuhami všech barev. Španělé uctívali rozmarýnu jako keř, který poskytl útočiště Panně Marii při její cestě do Egypta.

Účinné látky rozmarýnu

Obsahuje 1 až 2 % silice (verbenon, borneol, cineol, kafr, limonen aj.), flavonoidy (luteolin, apigenin, diosmetin aj.), diterpenové hořčiny (pikrosalvin, rosmanol, rosmadial aj.), kyselinu ursulovou, oleanovou, kávovou, chlorgenovou a rozmarýnovou, třísloviny (až 8 %) a další látky.

Vaxicum relaxační krém 100ml

Relaxační krém Vaxicum uvolňuje a zahřívá postižené svalové partie. Ideální pro regenerační, ošetřující a relaxační masáž a pro uvolnění po silné tělesné námaze. Účinnou kombinaci kafru a éterických olejů z rozmarýnu, levandule a hřebíčku obsahuje regenerační mast Vaxicum®, díky čemuž zlepšuje prokrvení v místě bolesti a pomáhá při bolestech pohybového aparátu.

Kafr, Rozmarýn, Levandule, Hřebíček
Kafr je spolu s mentolem nejznámější složkou éterických olejů (silic), přičemž má výrazný analgetický (proti bolestivý) účinek. Využívá při bolestech svalů, revmatismu, oparech, hemeroidech a osteoartritidě.
Mezi nejúčinnější éterické oleje (silice) patří éterické oleje z rozmarýnu, levandule a hřebíčku. Jednou z majoritních složek rozmarýnového éterického oleje je právě kafr.
Koupit

Využití rozmarýnu

Jako koření se užívají listy jehličkovitého vzhledu, sušené i čerstvé, celé i drcené či jemně mleté. Pomáhá lepšímu trávení, vylučování žluči a moči, proti nadýmání, při nízkém krevním tlaku. Je třeba opatrnosti, může ve velkém množství škodit zdraví. Používá se buď samotný, nebo jako součást provensálského koření. Dodává jídlům trpce kořeněnou chuť, vůní se podobá kadidlu. Užívá se při přípravě skopové a jehněčí pečeně, telecího masa, drůbeže, vařených ryb a rajských omáček.

V mnoha zemích světa se používá k destilaci silice užívané do šamponů, mýdel či kolínské. Mnohde se vkládá do šatníků jako ochrana proti molům. V lidovém léčitelství je známý jako mořská rosa a byl symbolem lásky a smrti. Používal se i jako ochrana proti černé magii – položen pod lůžko měl chránit spícího před vším zlým.

V šálku čaje
Má dezinfekční a antiseptické účinky.
Povzbuzuje oběhový systém, zlepšuje prokrvení všech částí těla včetně mozku, díky čemuž posiluje paměť a usnadňuje soustředění.
Nálev připravený z poloviny lžičky sušených či čerstvých lístků na šálek vroucí vody také okamžitě upravuje trávení a pomáhá při nadýmání.
Dále podporuje činnost jater a vylučování žluči – proto je kořenění tučných, masitých pokrmů rozmarýnkou nejen chutné, ale i velmi prospěšné.
Kromě všech ostatních vnitřních orgánů podporuje i prokrvení dělohy, neměla by se tudíž užívat v těhotenství, neboť její působení může být v tomto období příliš silné a nežádoucí.

V koupelně i ložnici
V koupeli rozmarýna podporuje prokrvení pokožky, svalů a kloubů, čímž odplavuje únavu, hojí namožené svaly a prospívá i při revmatismu.
Nálev poslouží i jako kondicionér pro tmavé vlasy, kterým zvýrazní barvu a lesk.
Nálev je i výtečné antiseptické kloktadlo a ústní voda.
Odpuzuje také hmyz, větvičky či listy v sáčku lze vkládat do prádla, podobně jako květy levandule.

Jak pěstovat rozmarýn