Rakytník řešetlákový

Home | Bylinky | Rakytník | Rakytník řešetlákový

Rakytník řešetlákový – úzkolistý – je keř, který vyroste do výšky malého stromu s nažloutlými květy a oranžovými plody. Rakytník je velice oblíbenou rostlinou v Evropě a Asii, v Polsku je dokonce chráněný. U nás se pěstuje jako okrasná rostlina, přitom se jedná o velice zdravou rostlinu, která má velmi příznivé účinky na zdraví.

Kde se rakytníku nejlépe daří

Rakytníkové keře mají velmi rádi slunce a světlo. Dobře rostou v lehké, propustné půdě s velkým množství vápníku. Na stinných místech se jim moc nedaří. Velká zima a mráz jim nevadí. Kořeny rakytníku obsahují dusík díky kterému se jim daří i v nehostinné půdě. Pokud se rozhodnete zkrášlit svou zahradu rakytníkem, mějte na paměti, že musíte zasadit samčí i samičí keř v poměru 1:6. Samčí rostliny mají hustší a větší pupeny, proto je snadno poznáte.

Snadná údržba

Ořezání stromu se provádí až u dřevin starších deseti let a seřezávají se na stáří tří let.

Očesání plodů

Ačkoliv jsou plody rakytníku velmi zdravé a plné vitamínů. Obsahují desetkrát více vitamínu C než citron nebo pomeranč. Plody jsou velmi malé a na krátkých stopkách a špatně se očesávají. Na Sibiři se sbírají plody až po jejich zmrazení. Sibiřané pak jen zatřesou stromem a malé plody samy opadají. V našich podmínkách se tato metoda těžko praktikuje, proto se ořízne část větve se snopečkem plodů – maximálně 30%, aby se dřevina nepoškodila. Větve se následně zmrazí, pak se teprve plody otrhají a okamžitě zpracují.

Účinky rakytníku

Rakytník je výjimečný v tom, že můžete využít všechny jeho části – kořen, kůru, listy, květy, plody, semena i dřevo. Rakytníkový olej vám pomůže se zbavit žaludečních vředů způsobených stresem a preventivně proti nádorovému onemocnění, ruští kosmonauté ho používali jako ochranu před zářením a vitamínový doplněk. 3 lžičky denně pomohou posílit váš imunitní systém.

Více o Rakytníku se můžete dozvědět na samostatném webu: rakytnik.info

Obsahové látky

Barva plodu je obvykle oranžová až červená, záleží na množství karotenoidů v každém z nich. Chuť, jakou jednotlivá bobulka má, je zase vytvářena podle množství sacharidů a způsobuje sladší nebo trpčí chuť. Dále rakytník obsahuje vitamín B – B1, B2, B6, B3 (nikotinamid, vitamin PP) udržující harmonickou funkci centrální nervové soustavy, B9 (kyselina listová) způsobující syntézu nukleových kyselin, krvetvorbu, růst a vývoj plodu. Vitamín C (kyselina askorbová), tento vitamín se uchovává i v produktech z plodů již vyrobených. Vitamín D přispívá ke správnému růstu a vývoji kostí a zároveň reguluje množství vápníku a fosforu v krvi. Vitamín E je antioxidantem a ochráncem esenciálních mastných kyselin. Využívá se při nemocech jako je mužská sterilita, svalová dystrofie a také u kardiovaskulárních poruch. Vitamín K, ovlivňující krevní srážlivosti.

Využití

Rakytníkový sirup

Oprané bobule jsou rozmixovány a přecezeny. Slupky jsou někdy dále sušeny pro přípravu rakytníkového oleje nebo ovocného čaje. Šťáva s dužninou je po zahřátí (maximálně na 80 °C) smíchána s cukrem. Sirup obsahuje vitamin C, provitamin A, vitaminy skupiny B, vitaminy D, F, K a P, železo a až 10 % oleje. Je používán při žaludečních potížích, chřipce, infekčních onemocněních, při nedostatku vitamínů, v rekonvalescenci a proti jarní únavě. Rakytník podle některých zdrojů posiluje imunitní systém, zvyšuje odolnost proti stresu a působí proti bakteriím a virům.

Rakytníkový likér

Sesbírané plody jsou nakládány do alkoholu na 8 -14 měsíců. Připravený macerát je doslazován. Likér má tmavě hnědou barvu, intenzivní vůni a medovou chuť.

Marmeláda

Z bobulí hlohu jednosemenného (Crataegus monogyna) a rakytníku je doporučován recept kdy džemováním ze směsi 1 kg bobulí hlohu, 1 kg plodů rakytníku řešetlákového, 1 kg cukru, a 1. litru vody je vytvořena jedlá potravina.[11] Při tomto postupu jsou čisté bobule hlohu zality vodou a vařeny na mírném ohni do změknutí. Rovněž dobře omyté plody rakytníku jsou propasírovány přes husté síto nebo plátno, stejně jako plody hlohu. Z obou ingrediencí je vytvořena směs která je doslazena a ochucena, doplněna dalšími přípravky a vařena na rosol. Tato potravina nemůže být požívána dlouhodobě nebo nadměrně

Rakytníkový prášek

Rakytníkový prášek vzniká zmrazením celých bobulí a pomletím na jemný prášek. Toto zpracování umožňuje získávat jak šťávu, tak olej. Prášek není zcela ve vodě rozpustný. Je pro něj typická mírně nakyslá chuť. Hodí se proto do džusů, smoothie, kaší a dezertů.