Home | Bylinky | Potočnice lékařská
Potočnice lékařská (Nasturtium officinale), starší název řeřicha potoční, někdy také řeřišnice bílá je rostlina z čeledi brukvovitých.
Latinský název dle Varrona i dle Isidora Sevillského prý vychází z obratu nasum torquere, což znamená „zkroutit nos“ – pravděpodobně však jde o lidovou etymologii. Řekové ji nazývali κάρδαμον (kardamon) a u Xenofonta se o ní píše jako o převažující stravě pro Kýrovy vojáky předtím, než se vydávají do bitvy. Potočnici jako zeleninu si údajně oblíbil i Napoleon Bonaparte a na jeho popud začala být pěstována a šlechtěna. Cíleně pěstována začala být opravdu ve Francii, a to v okolí města Chantilly. V ČR je chráněna (jako rostlina silně ohrožená, neboli C2).
Přírodní mýdlo na ruce ATTITUDE Super leaves s detoxikačním účinkem – citrusové listy 473 ml
Přírodní, certifikované, hypoalergení a dermatologicky testované mýdlo na ruce s výtažky ze zelených listů. Přináší skutečně čistou a zdravou pokožku – odstraní špínu, toxiny, regeneruje, ozdravuje – bez chemie.
Mýdla Super leaves obsahují výtažky z listů potočnice a lichořeřišnice, které jsou známé pro své regenerační schopnosti a bohatství minerálů, vitamínů a růstových faktorů.
Toto mýdlo je dále obohaceno listy citronovníku. Věděli jste, že vitamín C obsažený v těchto listech je přírodní antioxidant? Pomáhá bojovat s volnými radikály, které mají negativní vliv na naši pokožku.
Ve volné přírodě roste u pramenů, v příkopech nebo v potocích. Potrpí si na chladnou čirou tekoucí vodu, má ráda vodu bohatou na vápník. Roste od nížin až po horské polohy, téměř v celé Evropě, kromě severu (nejseverněji nalezena v Dánsku). Původně je to euroasijský druh mírného pásu, dnes je rozšířena do všech kontinentů vyjma Austrálii a Antarktidu. V České republice roste roztroušeně, na Slovensku je však již hojnější.
Potočnice v čerstvém stavu obsahuje vitamin C, vitamin E, vitamin D a provitamin A. Obsahuje hořčičnou silici glykonasturtin a také důležité stavební kameny, kterými jsou pro tělo železo a draslík. Dále také jód nebo síru.
Dříve využívána jako náhražka hořčice (semena). Zelené listy se přidávají do salátů (mají pálivou chuť podobnou ředkvičkám nebo slabšímu wasabi). Nať je používána jako koření (údajně dodává lehce pikantní chuť). Léčivé účinky potočnice jsou známy už od starověku.