Home | Bylinky | Meduňka lékařská
Meduňka lékařská (Melissa officinalis) je léčivá rostlina z čeledi hluchavkovitých. Je to vytrvalá rostlina dorůstající výšky 70–150 cm. Aromatické listy jsou vstřícné, řapíkaté, vejčité, hrubě pilovité a příjemně voní po citrónu. Bílé květy vyrůstají po 3-6 v lichopřeslenech v paždí horních listů. Kalich je dvoupyský, stejně jako bílá koruna dorůstající 12-15 mm. Kvete od června do srpna.
Meduňka obsahuje asi 0,1 % silic (citral, citronelal, citronelol, geraniol, linalol) a asi 4 % tříslovin, kyseliny hydroxytriterpenové (např. kyselina ursolová). Dále, a to v menším množství, hořčin, sliz, flavonoidy a minerální látky.
Meduňku kdysi pojmenovali podle její chuti, která připomíná med, oblíbená je ale spíše pro své schopnosti. Dokáže zklidnit celý organismus a pravidelné popíjení meduňkového čaje může zajistit kvalitnější spánek i zažívání.
Nať meduňky se používá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum, v kuchyni zase jako koření. Je doporučovaná k uvolnění při nervové vyčerpanosti i jako uspávací prostředek. Konzumace meduňkového čaje se může podílet také na snížení hladiny krevního cholesterolu.
Koupit
Meduňkový čaj z listů snižuje stres, uklidňuje, uvolňuje, zpříjemňuje spánek a zajišťuje dobré zažívání. Nově se uznávají protivirové účinky, zvláště u herpesvirů (opary). Z listů se rovněž připravuje meduňkový likér. Nať se používá v lidovém lékařství jako hypnotikum a sedativum. Používá se také jako koření. V kuchyni se pro svou citrusovou vůni za čerstva přidává do míchaných nápojů a ovocných salátů.
Sbírá se list nebo celá nať – zásadně před květem. Je třeba sušit ji rychle, ne však na slunci, vhodné jsou nízké teploty. Tradičně se používá vnitřně výluh samostatně nebo ve směsi, hlavně s kozlíkem a chmelovými šišticemi.
Nať meduňky je nutné sbírat ještě před začátkem rozkvétání květů, v době květu se totiž léčivé vlastnosti mění. Suší se rychle, ale při nízkých teplotách.