Pelyněk pontický, někdy též nazýván Pelyněk pontský (lat. Artemisia pontica), je řídce se vyskytující vytrvalá bylina, která se v minulosti používala jako léčivka hlavně na neduhy zažívacího ústrojí. Je to jeden z více než 15 druhů druhů rodu pelyněk, které v České republice rostou.
Známý je též pod lidovými názvy nechrast, nechráše, nechrešt obsahuje především hořčiny, takže má dobrý vliv na játra, žlučník a celou zažívací soustavu. Detoxikuje a tonizuje organismus. Údajně tento pelyněk ovlivňuje příznivě i činnost lymfatického systému.
Využití pelyňku
Pelyněk pontský působí na játra, žaludek a lymfatický systém, čili detoxikuje celé tělo a upravuje kromě ledvin téměř všechny základní funkce. Po intenzivní kúře se nám může zlepšit i zrak nebo kůže (ekzém, alergie), můžeme se zbavit bolestí žlučníku nebo potíží s trávením, můžeme být odolnější k virovým i bakteriálním infekcím. V každém případě bychom se měli cítit mnohem lépe.
Pěstování pelyňku
Vhodná pro začátečníky. Vyžaduje slunné stanoviště, snáší někdy i polostín. Vyhovuje mu nejlépe hlinitopísčitá propustná půda. Snese i poměrně chudé a suché stanoviště a běžné půdy, kyselé i zásadité.
Je to vytrvalá rostlinka 20-50 cm vysoká, přes zimu se zatahuje do země, ale od jara do podzimu je velice dekorativní – má huňaté větvičky obalené drobnými zelenostříbrnými lístky. Roste v každé sušší půdě, jenom potřebuje sluníčko.
Sbírá se kvetoucí nať od května do září, na začátku květu. Odstříháváme celé větvičky nůžkami kousek nad zemí, sušíme ve stínu zavěšené ve svazečcích, potom buď odrhneme listy s květy nebo nakrájíme na drobné kousky i s větvičkami.