V zimním období je ve vzduchu malá vlhkost. Tato skutečnost má negativní vliv na naši pokožku, ta se stává suchou a v některých případech může být i podrážděná. Následkem nízkých venkovních teplot má pokožka špatný krevní oběh, jež je příčinou nedostatku živin a kyslíku a zpomalení regeneračních procesů, které v pleti probíhají. Je tedy potřeba se o pleť řádně starat. Suchá pokožka následně ztrácí pružnost, vytvářejí se na ní flíčky a praskají žilky. Největší problémy se objevují při střídání teplot.
Mladá pokožka nepotřebuje žádnou speciální péči, ale pokud chceme, aby byla co nejdéle krásná, je potřeba o ni pečovat i v mladém věku. První vrásky se začínají objevovat kolem třicátého roku a pokožka pomalu začíná ztrácet pružnost. Sušší se pokožka stává po čtyřicátém roce a velkou část pružnosti ztrácí po roce padesátém. Pokud se však o ni budeme pečlivě starat, zůstane svěží po dlouhou dobu.
Bylinky vhodné k péči o pleť
Pokud chcete pleti dodat svěží vzhled, vyzkoušejte bylinnou koupel z březových listů, která jí i uleví.
Pro regeneraci a zklidnění je vhodný odvar z květu černého bezu, třezalky tečkované nebo levandule, která je vhodná i pro pleť dehydratovanou. Levanduli můžeme použít nejen jako pleťovou vodu, ale i pro přípravu pleťových obkladů.
Pleť rozjasní omývání odvarem z přesličky nebo řebříčku, který pleť zároveň i vypne.
Na prokrvení je vhodná mateřídouška či bobkový list, který zároveň pleť stáhne.
Potřebujete – li pleť uvolnit, pomůže vám meduňka, která zároveň pomáhá zpomalovat tvorbu vrásek. Meduňku můžeme použít na přípravu čaje, ale příjemná je i koupel.
Pozitivní účinky na pleť má i bylinný čaj, na jehož přípravu použijeme květy měsíčku, černého bezu, heřmánku, nať kopřivy, violky trojbarevné, třezalky, řebříčku a kořen pýru a lopuchu.
Proti mrazu je vhodné použít mast s přísadou konopí, která zároveň nabízí i protizánětlivé účinky. Velmi důležitý je i pitný režim a vyvážená strava s velkým obsahem vitamínů.