Home | Bylinky | Pupečník | Pupečník asijský
Pupečník asijský (Centella asiatica) zvaný také gotu kola pochází z jihovýchoní Asie, kde roste v horských bažinatých oblastech a je rozšířena na zamokřené půdě subtropů a tropů téměř po celém světě.
Pupečník je krásná plazivá rostlina, která je nejen léčivá, ale vypadá velmi dekorativně. Můžete si ji pěstovat doma v květináči. Sazenice jsou k dostání v zahradnictvích. Rostlina ale nesnáší mráz, takže je lépe pěstovat ji v přenosné nádobě.
Gotu kola je bylinka, kterou používají indičtí bráhmani při meditacích. Pupečník je vůbec oblíbená bylina indické ajurvédy.
V čem tedy pupečník prospívá? Posiluje nervy a paměť. Pomáhá lepšímu prokrvení mozku. Dodá nám energii a přináší uklidnění (proto je oblíbenou „meditační“ bylinkou). Zlepšuje zrak a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.
Čerstvé lístky pupečníku přidávají v Asii do salátů. Můžete z nich také připravit čaj – a to z listů sušených i čerstvých. Polévkovou lžíci podrcených listů zalijte šálkem vroucí vody a nechte chvíli luhovat. Čaj můžete popíjet třikrát denně, po třech týdnech se ale doporučuje zařadit týdenní pauza.
Pěstování
Pupečník asijský, Gotu kolu můžeme pěstovat jako pokojovou rostlinu doma v květináči, nebo v truhlíku na okně. Je to plazivá rostlina, která vynikne v závěsném truhlíku, ze kterého volně splývají její výhony. Rostlina není mrazuvzdorná, vyhovuje jí slunné nebo polostinné stanoviště a humózní substrát s příměsí písku, který udržujeme stále vlhký. Snadno se množí. Semena, která poměrně dlouho klíčí, můžeme vysévat celoročně, pokud je umístíme na světlé a teplé stanoviště, to platí i pro sazenice Gotu koly. Vše se běžně sežene ve specializovaných zahradnictvích.
Léčivé účinky
Gotu kola má příznivé účinky na funkci nervové soustavy, při nervových onemocněních, včetně depresivních stavů, psychiatrických problémů, epilepsii. Podporuje duševní klid a jasnost uvažování, oddaluje stárnutí a zapomnětlivost, posiluje schopnost soustředění a zlepšuje paměť. Jogíni ji používají před meditací k navození meditačního stavu, protože zklidňuje a pročišťuje mysl. Také pomáhá otevírat sedmou korunní čakru a harmonizuje pravou a levou mozkovou hemisféru. Napomáhá zvyšovat inteligenci, dlouhověkost a paměť.
Zpomaluje stárnutí a u starých lidí léčí senilitu. Pročišťuje imunitní systém, posiluje nadledvinky a tím upevňuje odolnost proti stresu, pročišťuje krev a zlepšuje chronické stavy potíží s ekzémy, lupénky, zvyšuje pružnost kůže. Obsažené látky mají schopnost podporovat hojení ran, růst kůže a působit na ni antibakteriálně, hojí popáleniny a příznivě ovlivňuje hojení jizev, vředy, pomáhá při silném olupování šupinek kůže a při svědění. Zvyšuje výživu oční sítnice a zabraňuje jejímu odchlipování.
Podporuje regenerační schopnosti kůže, proto se přidává do pleťové vody a mastí na její ochranu, zvyšuje růst vlasů a nehtů. Doporučuje se na vnitřní záněty v ústech, hltanu a dýchacích cest. Obsahuje účinné látky podporující tvorbu kolagenu v kloubech a ulevuje od revmatických bolestí, pomáhá při tropických horečnatých onemocněních, jako je malárie, zlepšuje špatné zažívání, léčí cirrhosu jater a jiné jaterní problémy, pomáhá při chronickém oslabení žil a běžně se předepisuje na bércové vředy, křečové a nitkovité žíly, zabraňuje zúžení věnčitých tepen a tím předchází ischemické chorobě srdeční, infarktu myokardu a mozkové mrtvici. Zlepšuje periférní krevní oběh, např. studené nohy, na což trpí hlaně ženy, tlumí potíže v klimakteriu, zlepšuje příznaky Alzheimerovy choroby.
Gotu Kola Star 60 cps
Gotu Kola – Centella asiatica – je kultovní bylinou mistrů jógy i jiných orientálních umění, má více jak tisíciletou pověst omlazujícího přípravku, která zajímá současné době vědce a lékaře a je podrobována pečlivým výzkumům.
Gotu Kola pomáhá vyrovnávat kardiovaskulární funkce, přispívá k ochraně srdce a k udržení žilního oběhu, jeho periferním oběhu a tím i cirkulaci krve v končetinách, pomáhá při pocitu „těžkých nohou“.
Koupit
Čaj
Připravíme si tak, že ¼ litrem vroucí vody spaříme 1 lžíci Gotu koly a necháme luhovat asi 15 minut a potom scedíme. Čaj si můžeme připravovat z čerstvých i sušených listů. Při akutní nemoci pijeme 3 x denně. Po třech týdnech uděláme týden pauzu. Použijeme také jako kloktadlo, nebo můžeme čajem omývat postižené místo.
Čerstvé listy můžeme přidat i do zeleninových salátů, anebo krátce podusit a podávat jako přílohu k jídlu v přiměřeném množství.
Tinktura
Do litru alkoholu vložíme 20 až 30 dkg, nejlépe čerstvých bylin a necháme 3 týdny až měsíc macerovat a potom scedíme. Tinktura je na vnější i vnitřní použití. Na vnitřní použití může být dávka 3 x denně, 1 kávová lžička. Na vnější použití jako kloktadlo, dáme lžičku tinktury do vlažné vody a tím kloktáme. S tinkturou můžeme také mazat pokožku. Přestávka při vnitřním používání je jako u čaje.
Prášek
Usušenou rostlinu rozdrtíme na tříštivém mlýnku na kávu a prášek používáme jako zásyp na ekzémy a špatně se hojící rány.
Mast
Výroba masti je stejná jako u jiných běžných mastí. Do nesoleného vepřového sádla, nebo do vazelíny z lékárny dáme zhruba stejné množství rostliny, jako máme základu. Podlijeme trochu vody a vaříme na mírném ohni asi ½ hodiny. Voda tam je na to, aby se nám vyráběná mast nepřipálila, nemusíme to tak úzkostlivě hlídat. Potom odstavíme a ponecháme vychladnout do druhého dne. Voda od masti v tuhém stavu se oddělí, nejlépe ale je, když jí tam zbude po dokončení varu co nejméně. Druhý den mast mírně zahřejeme, rostliny scedíme a máme po opětovném ztuhnutí čistou mast.
Těhotným ženám se užívání Gotu koly nedoporučuje. Kontraindikace nejsou známi, v ojedinělých případech u některých osob by se mohla objevit alergie, ale to je málo pravděpodobné.