Bylinné přípravky

Je obecnou pravdou, že plané rostliny nebo takové, které v přírodě spontánně rostou, obsahují dostatek účinných látek, nicméně u doma pěstovaných bylin jste si jisti druhem, který jste chtěli vysadit. Je také menší riziko záměny jedné rostliny za druhou. Nikdy není dost zdůrazněno nebezpečí nepřesné identifikace.

Některé rostliny jsou nebezpečné za jakékoliv okolností, jiné jsou nebezpečné, jen pokud není dodržováno přesné užití.

Má-li být bylina použita k léčení, je nejdůležitější její kvalita. Sbírejte nepoškození, čisté a zdravé listy v nejvhodnějším období, kdy obsahují nejvíce aktivních složek. Pokud není uvedeno jinak je nejpříznivějším obdobím pro sběr doba těsně před rozkvětem. Květy je nejlépe sbírat, právě když se otevřou (což je současně i období jejich největšího půvabu), plody – když začnou zrát, kořeny na podzim, když síla přešla z listů zpět do kořenů, kůra po jaru, kdy je pod mízou.
Sušené měkké části (listy, květy) ztrácejí své léčebné účinky po 6 až 7 měsících, kořeny, semena a kůra po dvou či třech letech.

Předpisy na léky a dávkování

Předpis může obecně používat byliny čerstvé či sušené. Vzhledem k tomu, že sušené byliny jsou dostupné celý rok, jsou recepty udávány většinou pro množství sušených bylin. Na nálevy či čaje a odvary se v průměru 1 čajová lžička sušené byliny rovná 3 čajovým lžičkám čerstvé.
Na jednotlivou dávku použijte 1 čajovou lžičku byliny do šálku s 225 ml vod. Denní dávka nemá překročit 5 lžiček byliny a 570 ml tekutiny. Pro malé děti, slabé a staré osoby by dávka byliny (pokud se užívají účinné rostliny) měla být zmenšena na polovinu.

Obvyklá dávka je 200 ml nálevu či třetina sníženého množství pro odvar. Jako vodítko berte toto množství třikrát denně před jídlem jeden či dva dny v případě menších obtíží, jako např. mírné bolení v krku, po několik dní při rýmě a po několik týdnů při chronických problémech (např. migréna či zácpa).
U dlouhodobých problémů, kdy se stav postupně zlepšuje, snižte dávku, až již lék nebudete potřebovat. Ačkoli byliny nemají vedlejší účinky takového rozsahu jako syntetická léčiva, přesto ovlivňují hlavní orgánové funkce v těle a neměly by se užívat, pokud to není nezbytné.

Metody přípravy

Nálev a čaj

Dodržujte uvedené množství pro dávkování. Pro horký nálev svařte vodu, počkejte 30 sekund a pak byliny rozsypte po povrchu vody a nechte vyluhovat za občasného míchaní po dobu 15 minut nebo do zchladnutí. Můžete nechat sát i přes noc. Této metodě se dává přednost u listů a květů, které snadno vyluhují účinné látky (zvláště vitaminy a prchavé složky) do tekutiny, nezapomeňte však nádobu přikrýt. Použijte porcelánovou, skleněnou nebo emailovou čajovou konvici či hrnec s poklicí a nejčistší vodu či lahvovou minerální vodu, která je k dostání. Voda s vysokým obsahem vápence (velmi tvrdá voda) může rostlinám zabránit plně uvolnit aktivní složky. Sceďte nálev do šálku a vypijte vlažný či studený, horký v případě rýmy či kašle. Nápoj lze osladit medem či surovým hnědým cukrem, aby byl chutnější, nebo lze přidat jiné byliny, jako aloisii trojlistou či mátu peprnou, pokud jejich terapeutický účinek je v souladu s požadovaným výsledkem. Pokud je možné, měl by se nálev připravovat čerstvý každý den a jakákoli nepoužitá část uchovat v chladničce a v případě potřeby ohřát ve skleněné či emailové nádobě.

 

Odvar

Pro dávkování se držte množství stanovených výše. Sušené byliny dejte do emailového či skleněného hrnce se studenou vodou, přiklopte poklicí a pomalu přiveďte k varu. Zmírněte plamen a mírně svařujte na polovinu původního objemu (15 minut či dále) a pak nechte stát přikryté 3 minuty nebo do zchladnutí. Tato metoda se užívá pro tvrdší části rostlin, jako jsou kořeny, kůra a semeny, které jsou předem roztlučeny či rozmačkány, aby se snáze uvolnily jejich aktivní látky. Používá se rovněž pro zelené části rostlin, jestliže je třeba extrahovat minerální soli. Sceďte a užívejte s medem nebo s hnědým cukrem. Pokud je to možné, připravujte denně čerstvý odvar, a co nespotřebujete, uložte do ledničky, kdy by měl odvar vydržet až 3 dny.

Prášek

Nasekejte velké sušené rostlinné části, jako kořeny, kůru či silné stony, na malé kousky. Ty, nebo sušené listy a květy, roztlučte paličkou v hmoždíři. Můžete je také umlít na prášek v kávomlýnku. Prášek lze přidat do nápojů či polévek, posypat jím potravu či uložit do želatinových tobolek (kapslí), které jsou k dostání v lékárně.

Pilulky

Je možno vyrobit si své vlastní pilulky domácím lisem, je však mnohem jednodušší (a bezpečnější) koupit je hotové.

Sirup

Sirupy se používají k potlačení nepříjemné chuti bylin, zvláště pro děti, a k tomu, avy se snáze užívaly léky proti kašli. Uveďte do varu 570 ml vybraného nálevu či odvaru s 30-60 ml medu, až směs sirupovitě zhoustne. Uchovejte v chladničce. Nevydrží tak dlouho jako na cukru založený sirup, ale tato směs je zdravější.
Ke smíšení s tinkturou nejprve zahřejte 570 ml vody se 60-90 ml medu a míchejte, až se směs začne vařit. Odstavte z plamene. 1 díl tinktury smíchejte se 3 díly sirupu. Uchovejte v chladničce.

Tinktura

110 g práškové či 225 g čerstvé nasekané byliny dejte do nádoby s těsným víčkem. Přidejte 570 ml alkoholu, který musí být alespoň 60 % (např. brandy nebo vodka). Ani upravený etylalkohol, ani chirurgický líh nejsou vhodné. Směs postavte na teplé místo a po dobu dvou týdnů dvakrát denně protřepejte. Sceďte přes dvojitý mušelín, vymačkejte co nejvíce tekutiny a uchovejte v tmavé lahvičce se zbroušenou zátkou. Alkoholové přípravky vydrží dlouho. Obvyklá dávka je 5-15 kapek a lze je brát přímo či přidat do šálku s teplou vodou. Homeopatie používá velmi zředěných tinktur v mnoha svých přípravcích.

Silice (éterické oleje)

Jsou to koncertované prchavé látky z rostlin obvykle extrahované parní destilací. Jejich velmi malá množství lze získat doma, ale je rozumnější s je koupit. Je důležité nalézt zdroj čistých neředěných éterických olejů, abychom se ujistili, že obsahují všechny účinné látky rostliny. Éterické oleje jsou vynikajíc pro přípravu tinktur, přidávají se do masážních olejů, mastí a jiných přípravků pro vnější použití. Oleje připravené nálevem či macerací není těžké připravit a mohou být použity tak, jak jsou, pro masáž, nebo je lze přidat do mastí.

 

Masti a krémy

Připravte a sceďte silný odvar či nálev byliny a přidejte jej do množství čistého, za studena lisovaného rostlinného oleje, jako je např. slunečnicový. Vařte, až se voda odpaří (přestanou objevovat bublinky) a rostlinné složky zůstanou v oleji. Nebo můžete použít olej připravený nálevem. Chcete-li získat krém, vmíchejte rozpuštěný včelí vosk – asi 25 g by mělo stačit pro 275 nálevu. Krém můžete vyrobit také roztavením a smíšením 25 g včelího vosku, lanolinu či kakaového másla se 110 ml rostlinného či bylinného oleje podle návodu.

Studené a teplé obklady

Teplé obklady (kataplasmata)

Znáte Naděje-byliny.eu ?

Českou rodinnou firmu založenou oceňovanou bylinkářkou Mgr. Jarmilou Podhornou.

Koupit bylinky