Bylinky jsou jednoduchým způsobem, jak při vaření vytvořit celou řadu zajímavých chutí. Kromě toho poskytují našemu tělu mnoho zdravotních výhod. U bylin využíváme nejčastěji listy, kořeny nebo stonky, na výrobu koření se velmi často používá i kůra, květy nebo semena.
Složení i účinky jednotlivých bylin se liší. Představíme si 10 bylin, které pomáhají posilovat náš imunitní systém, zmírňují příznaky některých onemocnění a zdravotních stavů, mají protizánětlivé a antioxidační účinky.
Pálivý a pikantní kajenský pepř obsahuje celou řadu antioxidantů a látku zvanou kapsaicin.
Pomáhá stimulovat krevní oběh, zahřívá naše tělo. Někteří lidé však na něj mohou být citliví.
Kayenský pepř je v Čechách často používaný název pro chilli papričky jde vlastně o mleté sušené papričky Cayenne.
Skořice se vyrábí ze sušené kůry tropického stálezeleného stromu, který se nejvíce objevuje v Asii. Pomáhá předcházet infekci a může stimulovat imunitní aktivitu. Také brání v tvorbě zánětlivých látek v těle, má antioxidační účinky a některé výzkumy naznačují, že pomáhá regulovat hladinu cukru v krvi. Také může být nápomocná při snižování bolesti.
Hřebíček je prospěšný ve všech svých podobách, ale nejvíce lze ocenit hřebíčkový olej. Důležitou obsaženou látkou je eugenol. Ten je široce používán v zubním lékařství jako lokální analgetikum. Má antioxidační účinky a pomáhá podporovat imunitu.
Nabízí účinky antioxidační a antiseptické. V jedné studii bylo prokázáno, že česnek chrání před nachlazením nebo alespoň zkracuje dobu trvání příznaků. Allicin, silná sloučenina síry nalezená v česneku a cibuli, poskytuje antioxidační a protizánětlivé účinky.
Štiplavý kořen zázvoru snižuje záněty podobně jako aspirin a pomáhá také jako antimikrobiální látka proti bakteriím a houbám. Kromě toho pomáhá předcházet či potlačovat nevolnost, podporuje cirkulaci krve v těle.
Většina lidí si myslí, že lékořice jsou jen žvýkací bonbóny. Lékořicový kořen obsahuje látky, které pomáhají tlumit záněty v těle. Kromě toho má účinky antimikrobiální a antioxidační.
Tato houba je používána v čínské medicíně již po celá dlouhá staletí. Pomáhá snižovat výskyt srdečních chorob, je bohatá na vitamíny B a D a podporuje imunitu organismu.
Tato antimikrobiální bylina je účinná při léčbě některých houbových, bakteriálních a parazitních infekcí. Má velkou antioxidační aktivitu, dokonce větší než jablka, borůvky či pomeranče.
Rozmarýn obsahuje látky, které mají protizánětlivé účinky a zlepšují trávení.
Tymián obsahuje některé ze sloučenin, které se nacházejí také v oregánu. Má antimikrobiální účinky proti bakteriím a houbám, brání oxidačnímu poškození DNA, takže chrání geny. Obsahuje také kvercetin, který inhibuje histamin.
Dnes si představíme bylinky, které se od pradávna používali na výrobu bylinných lektvarů pro podporu…
Kosmetiku používá každý z nás, někdo si ji kupuje, jiný si ji vyrábí doma. U…
Mnoho lidí pěstuje nebo sbírá bylinky pro jejich nesporné léčivé účinky. Ovšem to není jediný…
Komu z nás by se nelíbila, po náročném dni, relaxace v podobě příjemné a voňavé…
V zimním období je ve vzduchu malá vlhkost. Tato skutečnost má negativní vliv na naši…
Aromatické bylinky skvěle dochutí téměř všechny pokrmy. Na každé jídlo se najde vhodná bylinka, která…